V čom je lepšia, čím je iná bežecká obuv HOKA?

V týchto dňoch sa dozvedáme o zásadnej zmene! Francúzska značka bežeckej obuvi Hoka One One vypúšťa zo svojho názvu One One a zostáva zjednodušený názov brandu - HOKA. Nič to nemení na fakte, že bežecká obuv Hoka zostáva naďalej celosvetovo veľmi obľúbený produkt a získava si stále čoraz viac priaznivcov, či už v bežeckej komunite, tak aj v bežnej populácii ľudí...

Značka Hoka a jej zakladatelia, bývalí zamestnanci Salomonu Nicolas Mermoud a Jean - Luc Diard prišli pred niekoľkými rokmi ako prví s konštrukciou mohutnej medzipodrážky tenisky v tvare jemnej kolísky. Tenisky vyzerali popri iných bežeckých značkách ako exot a mnohí s údivom krútili nad tvarom konštrucie hlavou. Obuv vyzerala popri iných výrobcoch smiešne, mohutne, keďže mala minimálne dvakrát viac tlmenia.

technologia bezeckej obuvi Hoka

Bolo to v období, keď sa mnoho bežeckých značiek zameralo na výrobu minimalistickej bežeckej obuvi a mnoho bežcov v nej aj behalo. 
Bolo to aj obdobie, keď zároveň celosvetovo vo výraznej miere rástol aj počet bežeckých zranení a výzkumy ukázali, že málo odpružená, minimalistická obuv je vhodná na beh len pre skutočne dlhými rokmi vybehaných bežcov s nízkou telesnou váhou a dobrou technikou behu.
Väčšina bežeckej populácie potrebuje na pravidelné behanie kvalitne odpruženú obuv. Stále viac sa potvrdzuje, že počas behu potrebujeme pri dopade chrániť chrbticu, bedrá, kolená a práve kvalitná odpružená medzipodrážka nám toto zabezpečí!
Dnes vidíme postupne u všetkých bežeckých značiek prechod na podobný tvar a výšku medzipodrážky. 

Rastislav Magna Hoka

Napriek robustnému vzhľadu a objemu sú Hoky veľmi ľahké aj iné technické parametre sú podobné minimalistickým teniskám. Drop sa pohybuje okolo 4 milimetrov a predná časť poskytuje dostatok miesta pre prirodzené umiestnenie chodidla a prstov.
Čo sa týka stability, tú zabezpečuje rozšírená platforma a hlboké uloženie chodidla v topánke spolu s kolískovým tvarom tlmenia. Stále vzrastajúci počet nie len elitných bežcov, ktorí uprednosňujú bežeckú obuv Hoka v náročnom horskom teréne, dáva tušiť, že v tomto ohľade nebudú s teniskami žiadne problémy.

Hoka Mafate

Na našom e-shope nájdeš širokú ponuku bežeckej obuvi HOKA:
- cestné bežecké tenisky na spevnené povrchy a asfalt, modely: Clifton, Mach, Arahi, Elevon, Bondi
- trailové - crossové bežecké tenisky na nespevnené povrchy (les, tráva, polia, horské cesty, skaly), modely: Speedgoat, Torrent, Mafate
- kombinované, tzv. hybridné bežecké tenisky vhodné do terénu i na asfalt, model: Challenger
- pretekové, odľahčené bežecké tenisky na rýchle behy, niektoré so zabudovaným karbónovým plátkom v medzipodrážke, modely: Rincon, Rocket X, Carbon X.

Hoka bezecka obuv Rastislav Magna Sportart

Bežecké Hoky je vhodné doladiť správnou anatomicko-športovou vložkou Sportart. Vhodný typ práve na tvoje nohy zistíš pomocou prístroja podoskop v našich partnerských predajniach alebo svojpomocne podľa odtlačku vlhkých nôh v stoji na suchom papieri. Na základe typu klenby nohy si vyberieš ten vhodný typ vložky, ktorý nájdeš v našom e-shope, kde si už len priradíš vhodnú veľkosť, ktorú v prípade potreby nožnicami doma jednoducho doladíš podľa pôvodnej vložky k tvojim Hokám.

vložky do obuvi Sportart

Ďalším dôležitým faktorom pri výbere bežeckej obuvi je správna veľkosť. Je dobré si uvedomiť, že s narastajúcou bežeckou kilometrážou môže chodidlo jemne opuchnúť a ak je veľkosť nesprávne zvolená môže tlak po čase spôsobovať nepríjemnú bolesť.
V Hokách je možné si v našich partnerských Intersportoch krátko pobehať, pochodiť  a s výberom vhodného modelu a veľkosti ti radi poradíme na základe zváženia všetkých spomenutých faktorov a diagnostiky.

Veríme, že sa nám podarilo presvedčiť ťa k vyskúšaniu bežeckej obuvi Hoka a teda nezostáva nám nič iné, ako sa riadiť sloganom firmy a spoločnosti Hoka: Time to fly! :)

• Rastislav Magna (triatlonista, ironman, 20-ročné skúsenosti s distribúciou a predajom bežeckej obuvi)