Prečo používať špeciálne bežecké vložky na beh?

Prečo by sme mali pri behu používať v bežeckých topánkach špeciálne bežecké vložky a prečo nestačí len samotná kúpa bežeckej obuvi? Ako môžeme predchádzať zraneniam a opotrebovaniu kĺbov?
Tak o tom si napíšeme v najbližších riadkoch a veríme, že vás mnohých, ktorí beháte obohatíme o nové cenné informácie a poznatky. K behu netreba veľa, ale kvalitná obuv a správne bežecké vložky sú dôležité. Takže poďme na to!

Pôvodné vložky z výroby v bežeckých teniskách

Určite ste už mnohí vybrali, či už pri čistení, alebo sušení pôvodné vložky z bežeckých tenisiek. Základné vložky z výroby sa ničím neodlišujú od vložiek z akejkoľvek inej športovej obuvi, neobsahujú žiadne technické prvky, materiály, vyrábajú sa z jednoduchej peny a slúžia len na vyplnenie priestoru medzi chodidlom a medzipodrážkou tenisky. Po niekoľkých týždňoch používania sú vložky v prednej a pätovej časti prešľapané a neplnia svoj účel.

Pôvodné bežecké vložky

Správne bežecké vložky do bežeckej obuvi

Vložky majú teda zabezpečiť vhodné prepojenie chodidla s teniskou. Správna vložka by mala mať vyššie okraje v oblasti päty a musí držať pätu v tzv. miske, aby nedochádzalo k jej pohybu. Ďalej je nevyhnutné vyrovnať nedostatky pozdĺžnej klenby, čím sa zmierňujú negatívne vplyvy na členky, kolená, bedrá a zbytok pohybového aparátu. Každý ale máme vykrojenie klenby na chodlách rôzne a preto výrobcovia obuvi nevedia zabezpečiť, aby bola bežecká obuv vhodne prispôsobená jednotlivým bežcom. Preto je potrebné pôvodné vložky z bežeckých tenisiek odstrániť a nahradiť ich bežeckými vložkami s vhodným tvarovaním v oblasti klenby práve podľa našich nôh. Diagnostiku chodidiel si viete vykonať aj svojpomocne podľa nášho návodu. Vtedy odstránime nadmerný tlak v prednej a pätovej časti chodidiel a vhodnou podporou klenby dosiahneme rozloženie tlaku priamo úmemerne v celej topánke.

Bežecké vložky

Odpruženie a zloženie kvalitných bežeckých vložiek

Okrem hore opísanej podpory pod klenbou je dôležité, aby boli v prednej časti a v oblasti päty vložky odpružené materiálom ľahkým a odolným voči prešľapaniu. Svetoví výrobcovia kvalitnej bežeckej obuvi sa snažia o úsporu každého gramu a mnoho bežcov potom "zabije" tenisky, síce lacnou, ale ťažkou gelovou vložkou bez podpory klenby s pocitom postavenia ako v blate a vlastnosti tenisiek sú zničené.

Takže si to zhrňme! 

Vhodné bežecké vložky v bežeckých topánkach by mali kopírovať chodidlo v oblasti klenby, držať pätu v tzv. miske, vzdušné - odvádzať pot, antibakteriálne, ľahké, odpružené v prednej a pätovej časti. Presne podľa týchto poznatkov sú vyrábané bežecké vložky do obuvi SportART, ktoré nájdete v našom portfóliu a podľa jednoduchej svojpomocnej diagnostiky si zvolíte vhodné vložky práve na svoje nohy.
Prajeme vám veľa kvalitných bežeckých kilometrov a šetrite si svoju chrbticu, bedrá, kolená!

Vložky do bežeckých topánok