Ako vybrať správnu bežeckú obuv?

Výber bežeckých topánok si vyžaduje veľkú pozornosť, veď je to najdôležitejšia časť bežeckého vybavenia. Obuv je najdôležitejšie z toho, čo ráno dávame na seba a veľkou mierou ovplyvňuje vhodná obuv vývoj nôh a pohybového aparátu detí. Preto sa v nasledovných riadkoch pre vás snažíme objasniť tématiku výberu vhodnej bežeckej obuvi, kedže bežecká obuv je to najpohodlnejšie obutie aj na voľný čas a v bežeckých teniskách by mali tráviť najviac času na nohách aj deti, starší ľudia, či bežná populácia.

Podologické vyšetrenie chodidiel - podoskop


BEŽECKÁ OBUV

Pri výbere bežeckej obuvi musíme začať s vyšetrením chodidla a ujasnením si na akom povrchu chceme behať, koľko a akou rýchlosťou by sme chceli (vieme) bežať. Všetky tieto faktory vplývajú na výber vhodnej obuvi.
Dôležitú úlohu hrá ďalej váha a bežecký štýl.
Do nášho predajného portfólia bežeckých topánok vo vybraných partnerských predajniach INTERSPORT  patria značky HOKA,  ASICS, NIKE, ADIDAS, SAUCONY, ON RUNNING, SALOMON a MIZUNO. Širokú ponuku kvalitnej bežeckej obuvi nájtede aj tu na našom e-shope.

Klenba chodidla: môže byť zvýšená, stredná, znížená. Typ klenby zistíme diagnostikou na prístroji podoskop. Podľa toho vyberáme buď obuv s podporou vnútornej klenby alebo neutrálnu obuv.

Podologické vyšetrenie - podoskop - vysoká, neutrálna, nízka klenba

Postavenie dolných končatín: koleno a bedrový kĺb môže vtáčať nohu smerom dovnútra,  držať nohu v priamom postavení, alebo môže vytáčať nohu smerom von. Podľa toho vyberáme obuv buď s maximálnou podporou, s podporou alebo neutrálnu obuv.

Bežecký došľap

Práca členkov pri behu: pri behu na boso na bežeckom páse zistíme ako sa správajú pri dopade členky a v akom postavení je achilovka. Ak sa členky prepadávajú dovnútra a achilovka sa láme je vhodné vybrať bežeckú obuv s podporou, ak sú členky pevné poväčšine odporúčame neutrálnu obuv.
V portfóliu nášho e-shopu nájdete ponuku kvalitnej cestnej aj trailovej bežeckej obuvi.

Bežeckú obuv je vhodné vylepšiť správnou športovo-anatomickou vložkou, ktorej vhodný typ zistíme pomocou prístroja podoskop.
Ďalším dôležitým faktorom pri výbere bežeckej obuvi je správna veľkosť. Je dobré si uvedomiť, že s narastajúcou bežeckou kilometrážou môže noha jemne opuchnúť a ak je veľkosť nesprávne zvolená môže tlak po čase spôsobovať nepríjemnú bolesť.
Bežeckú obuv je možné vo vybraných Intersportoch testovať na bežeckom páse a s výberom vhodného modelu a veľkosti vám radi poradíme na základe zváženia všetkých spomenutých faktorov a diagnostiky.