KOMPRESIA-VLOŽKY-OBUV

Výber obuvi si vyžaduje veľkú pozornosť, veď je to veľmi často najdôležitejšia časť športovej výstroje, najdôležitejšie z toho, čo ráno dávame na seba a veľkou mierou ovplyvňuje vhodná obuv vývoj nôh a pohybového aparátu detí. Preto sa v nasledovných riadkoch pre vás snažíme objasniť tématiku výberu vhodnej bežeckej, indoorovej, či voľnočasovej obuvi a správnych vložiek.


BEŽECKÁ OBUV

Pri výbere bežeckej obuvi musíme začať s vyšetrením chodidla a ujasnením si na akom povrchu chceme behať, koľko a akou rýchlosťou by sme chceli (vieme) bežať. Všetky tieto faktory vplývajú na výber vhodnej obuvi.
Dôležitú úlohu hrá ďalej váha a bežecký štýl.

Klenba chodidla: môže byť zvýšená, stredná, znížená. Typ klenby zistíme diagnostikou na prístroji podoskop. Podľa toho vyberáme buď obuv s podporou vnútornej klenby alebo neutrálnu obuv.Postavenie dolných končatín: koleno a bedrový kĺb môže vtáčať nohu smerom dovnútra,  držať nohu v priamom postavení, alebo môže vytáčať nohu smerom von. Podľa toho vyberáme obuv buď s maximálnou podporou, s podporou alebo neutrálnu obuv.Práca členkov pri behu: pri behu na boso na bežeckom páse zistíme ako sa správajú pri dopade členky a v akom postavení je achilovka. Ak sa členky prepadávajú dovnútra a achilovka sa láme je vhodné vybrať bežeckú obuv s podporou, ak sú členky pevné poväčšine odporúčame neutrálnu obuv.

Bežeckú obuv je vhodné vylepšiť správnou športovo-anatomickou vložkou, ktorej vhodný typ zistíme pomocou prístroja podoskop.
Ďalším dôležitým faktorom pri výbere bežeckej obuvi je správna veľkosť. Je dobré si uvedomiť, že s narastajúcou bežeckou kilometrážou môže noha jemne opuchnúť a ak je veľkosť nesprávne zvolená môže tlak po čase spôsobovať nepríjemnú bolesť.
Bežeckú obuv je možné u nás testovať na bežeckom páse a s výberom vhodného modelu a veľkosti vám radi poradíme na základe zváženia všetkých spomenutých faktorov a diagnostiky.

Veľa sa dozvieš o správnom výbere bežeckej obuvi v nami natočenom videu Ako správne vybrať bežeckú obuv!


INDOOR OBUV
Pri výbere indoor obuvi (volejbal, hádzaná, tenis, floorbal, squash, badminton, stolný tenis) je prvoradé kritérium na aký šport chceme danú obuv používať. Niektoré modely sú vyrobené vyslovene na dané športové odvetvie, no mnohé pohyby v indoorových športoch sa prekrývajú a jeden model obuvi je vhodný na viaceré športy.

Pri výbere je ďalej potrebné vziať do povedomia váhu športovca. Čím je ťažší jedinec, tým by mala byť aj obuv ťažšia, zložitejšia, s množstvom podporných a odpružených častí.
Pri indoor obuvi sa ďalej rozhodujeme, či chceme model so zvýšenou ochranou členka alebo klasický nižší model.
Indoorovú obuv je vhodné zdokonaliť opäť vhodnou športovo-anatomickou vložkou podľa postavenia nôh a vykreslenia klenby nohy zistených z podologickej diagnostiky.

Vidíte, že výber vhodnej športovej obuvi nie je taký jednoduchý, preto vám u nás radi pomôžeme vybrať presne to, čo potrebujete!


DIAGNOSTIKA A VLOŽKY
Ako sme už spomínali vyššie, pri výbere vhodnej obuvi vychádzame zo zistených faktorov a ak je to možné z podologickej diagnostiky nôh a chodidiel na prístoroji podoskop, prípadne zo zistení z behu alebo chôdze na boso na bežeckom páse.
Podľa typu klenby a postavenia kolien volíme do obuvi tú správnu športovo-anatomickú vložku. Naša vložka vám zabezpečí v oblasti plantárnej fascie (klenby) sklolaminátovú podporu a v prednej a pätovej časti vám zabezpečí materiál poron mäkkosť, pohodlie a odpruženie.

Jednoduchú diagnostiku si viete vykonať aj svojpomocne pomocou odtlačku mokrých nôh v stoji na novinovom papieri a pomocou pohľadu na vlastné postavenie kolien v zrkadle. Na základe kombinácie výšky vašej klenby a postavenia kolien si vyberiete ten vhodný typ vložky, ktorý nájdete v našom eshope, kde si už vyberiete k vášmu typu iba vhodnú veľkosť. Vaše nohy a pohybový aparát sa vám za túto službu celkom určite odvďačia!
Naše prezentačné video k správnemu výberu vložiek a k podologickej diagnostike.