KOMPRESIA-OBUV-VLOŽKY

KOMPRESNÉ PRODUKTY SPORTART

1. fungovanie obehového systému ľudského organizmu Jednou zo zásadných súčastí procesu fungovania organizmu športovca je obehový systém do ktorého patrí cievny systém, ktorého úlohou je zásobovať sval arteriálnou krvou (okysličenou) s vyšším tlakom, ktorý je v strede svalu a súčasne tento systém zabezpečuje aj odtok venóznej krvi (odkysličenej s produktami metabolizmu), s nižším tlakovým gradientom, ktorý je pod povrchom svalu. Jednoducho povedané hlbšie sú cievy s okysličenou krvou, ktoré sú pod tlakom a pod povrchom tela sú žily s odkysličenou krvou so slabým tlakom...  Preto dlhšie trvajúca svalová práca zhoršuje podmienky venózneho odtoku krvi, hlavne v miestach ktoré sú vystavené nepriaznivému vplyvu gravitácie (lýtka, chodidlá).

2. eliminácia tohto stavu Podľa názoru renomovaných fyzioterapeutov jedným zo spôsobov, ako sa s týmito nepriaznivými vplyvmi vyrovnať je používanie kompresných podkolienok, ponožiek, či návlekov. Podľa svetových výzkumov sa ukazuje až 30% zvýšenie prietoku krvi dolnými končatinami pri používaní vhodnej kompresie. Ideálne je, ak tlakový gradient pôsobiaci na dolné končatiny sa znižuje smerom hore ku kolenu. U kompresných produktoch SportART je mnohonásobným testovaním práve táto vlastnosť docielená a kompresia sa znižuje smerom od členkov ku kolenám. Pred obstaraním kompresných produktov SportART je potrebné zmerať obvod lýtka v najhrubšom bode, aby bola docielená vhodná kompresia, ktorá potom pôsobí na žily a svalovú hmotu.

3. vhodná kompresia a jej použitie Naša kompresia sa tlakmi pohybuje na úrovni druhej kompresnej triedy, väčšinou medzi 20-25 mmHg. Tlak sval sťahuje a poskytuje mu mechanickú oporu pri behu, výskokoch, dopadoch a nedochádza tak k svalovým mikrotrhlinkám vplyvom otrasov. Vo svaloch sa tiež urýchľuje proces odplavovania laktátu a toxínov (kyseliny mliečnej) - tým zrýchľuje celý proces regenerácie. Naše produkty je vhodné používať počas záťaže, tréningu, zápasu, alebo po, ako urýchlenie regenerácie zvýšeným prietokom krvi z nôh smerom k srdcu.

4. najprepracovanejšie návleky na paže na svetovom trhu Spoločnosťou SportART boli vyvinuté špeciálne rukávniky s motivačnou volejbalovou grafikou, pri ktorých je znovu potrebné zmerať obvod paže na dvoch miestach a na základe toho vybrať vhodnú veľkosť s vhodnou kompresiou. Rukávniky sú vyrábané v slovenskej fabrike zameranej na výrobu cyklistického oblečenia pre prémiové nemecké a rakúske značky. Rukávniky sú vyrobené zo špeciálne vybranej látky, ktorú tvoria akoby malé pružinky a tlmia pri príjme dopad lopty. Horná aj spodná časť rukávnika je bezšvová a zakončená silikónovým pásom, používaným práve v cyklistickom segmente. Zabraňuje šmýkaniu sa rukávnikov z ruky počas hry.RUKÁVNIKY NA PAŽE - eshop

KOMPRESNÉ PONOŽKY - eshop

KOMPRESNÉ NÁVLEKY NA LÝTKA - eshop


OBUV

Výber obuvi si vyžaduje veľkú pozornosť, veď je to veľmi často najdôležitejšia časť športovej výstroje, najdôležitejšie z toho, čo ráno dávame na seba a veľkou mierou ovplyvňuje vhodná obuv vývoj nôh a pohybového aparátu detí. Preto sa v nasledovných riadkoch pre vás snažíme objasniť tématiku výberu vhodnej bežeckej, indoorovej, či voľnočasovej obuvi a správnych vložiek.


BEŽECKÁ OBUV

Pri výbere bežeckej obuvi musíme začať s vyšetrením chodidla a ujasnením si na akom povrchu chceme behať, koľko a akou rýchlosťou by sme chceli (vieme) bežať. Všetky tieto faktory vplývajú na výber vhodnej obuvi.
Dôležitú úlohu hrá ďalej váha a bežecký štýl.
Do nášho predajného portfólia bežeckej obuvi patria značky ASICS, NIKE, SAUCONY, HOKA, ON RUNNING, SALOMON a MIZUNO.

Klenba chodidla: môže byť zvýšená, stredná, znížená. Typ klenby zistíme diagnostikou na prístroji podoskop. Podľa toho vyberáme buď obuv s podporou vnútornej klenby alebo neutrálnu obuv.Postavenie dolných končatín: koleno a bedrový kĺb môže vtáčať nohu smerom dovnútra,  držať nohu v priamom postavení, alebo môže vytáčať nohu smerom von. Podľa toho vyberáme obuv buď s maximálnou podporou, s podporou alebo neutrálnu obuv.Práca členkov pri behu: pri behu na boso na bežeckom páse zistíme ako sa správajú pri dopade členky a v akom postavení je achilovka. Ak sa členky prepadávajú dovnútra a achilovka sa láme je vhodné vybrať bežeckú obuv s podporou, ak sú členky pevné poväčšine odporúčame neutrálnu obuv.

Bežeckú obuv je vhodné vylepšiť správnou športovo-anatomickou vložkou, ktorej vhodný typ zistíme pomocou prístroja podoskop.
Ďalším dôležitým faktorom pri výbere bežeckej obuvi je správna veľkosť. Je dobré si uvedomiť, že s narastajúcou bežeckou kilometrážou môže noha jemne opuchnúť a ak je veľkosť nesprávne zvolená môže tlak po čase spôsobovať nepríjemnú bolesť.
Bežeckú obuv je možné u nás testovať na bežeckom páse a s výberom vhodného modelu a veľkosti vám radi poradíme na základe zváženia všetkých spomenutých faktorov a diagnostiky.

Veľa sa dozvieš o správnom výbere bežeckej obuvi v nami natočenom videu Ako správne vybrať bežeckú obuv!


INDOOR OBUV
Pri výbere indoor obuvi (volejbal, hádzaná, tenis, floorbal, squash, badminton, stolný tenis) je prvoradé kritérium na aký šport chceme danú obuv používať. Niektoré modely sú vyrobené vyslovene na dané športové odvetvie, no mnohé pohyby v indoorových športoch sa prekrývajú a jeden model obuvi je vhodný na viaceré športy.

Pri výbere je ďalej potrebné vziať do povedomia váhu športovca. Čím je ťažší jedinec, tým by mala byť aj obuv ťažšia, zložitejšia, s množstvom podporných a odpružených častí.
Pri indoor obuvi sa ďalej rozhodujeme, či chceme model so zvýšenou ochranou členka alebo klasický nižší model.
Indoorovú obuv je vhodné zdokonaliť opäť vhodnou športovo-anatomickou vložkou podľa postavenia nôh a vykreslenia klenby nohy zistených z podologickej diagnostiky.

Vidíte, že výber vhodnej športovej obuvi nie je taký jednoduchý, preto vám u nás radi pomôžeme vybrať presne to, čo potrebujete!


DIAGNOSTIKA A VLOŽKY
Ako sme už spomínali vyššie, pri výbere vhodnej obuvi vychádzame zo zistených faktorov a ak je to možné z podologickej diagnostiky nôh a chodidiel na prístoroji podoskop, prípadne zo zistení z behu alebo chôdze na boso na bežeckom páse.
Podľa typu klenby volíme do obuvi tú správnu športovo-anatomickú vložku. Naša vložka vám zabezpečí v oblasti plantárnej fascie (klenby) podporu vo forme pružného, ľahkého tekutého skla a v predpriehlavkovej a pätovej časti vám poron materiál zabezpečí mäkkosť, pohodlie a odpruženie. Šetríte si tým svoju chrbticu, bedrá, kolená...

Jednoduchú diagnostiku si viete vykonať aj svojpomocne podľa odtlačku vlhkých nôh v stoji na novinovom papieri (viď nižšie). Na základe odtlačku si vyberiete ten vhodný typ vložky, ktorý nájdete v našom eshope, kde si už vyberiete k vášmu typu iba vhodnú veľkosť.
Vaše nohy a pohybový aparát sa vám za túto službu odvďačia!

A - Vysoká klenba = High profile (zelená vložka)
B - Neutrálne chodidlo
= High profile (zelená vložka) - ak máte jemne alebo výrazne nohy do O (v stoji spojte chodidlá, medzi kolená vložte spojený ukazovák a prostredník na ruke, ak máte medzeru medzi kolenami na šírku dvoch prstov a širšiu zvoľte High profile)
= Med profile (žltá vložka) - ak máte nohy rovné alebo nohy do X (v stoji spojte chodidlá, ak máte medzeru medzi kolenami užšiu  ako šírka spojeného ukazováka a prostredníka na ruke zvoľte Med profile)
C - Nízka klenba
= Med profile (žltá vložka) - ak máte jemne alebo výrazne nohy do O (v stoji spojte chodidlá, medzi kolená vložte spojený ukazovák a prostredník na ruke, ak máte medzeru medzi kolenami na šírku dvoch prstov a širšiu zvoľte Med profile)
= Low profile (červená vložka) - ak máte nohy rovné alebo nohy do X (v stoji spojte chodidlá, ak máte medzeru medzi kolenami užšiu  ako šírka spojeného ukazováka a prostredníka na ruke zvoľte Low profile)
D - Plochá noha = Low profile

VLOŽKY DO OBUVI - eshop