Výber obuvi,kompresia

DIAGNOSTICS - INSOLES - COMPRESSION - EYEWEAR - SHOES Mizuno Asics
SportART
Banner

 Výber obuvi si vyžaduje veľkú pozornosť, veď je to veľmi často najdôležitejšia časť športovej výstroje, najdôležitejšie z toho čo ráno dávame na seba a veľkou mierou ovplyvňuje vhodná obuv vývoj nôh a pohybového aparátu detí. Preto sa v nasledovných riadkoch snažíme objasniť tematiku výberu vhodnej športovej a voľnočasovej obuvi.

Detská obuv
V SportARTe sa zaoberáme diagnostikou detských nôh a chodidiel pomocou statického postavenia na podoskope a pomocou kráčania alebo behu na bežeckom páse s následnou analýzou spomaleného video záznamu. Na základe diagnostiky deti obúvame do vhodnej obuvi s neutrálnym nášľapom, alebo ak je to potrebné do obuvi s podporou. Najvhodnejšia obuv pre detské nohy na voľný čas je práve detská bežecká obuv, ktorá zabezpečuje správny vývoj nôh a je ľahká, odpružená a pohodlná. Okrem voľnočasovej obuvi dodávame deťom vhodnú tenisovú a indoor obuv značiek Mizuno a Asics


Bežecká obuv
Ak sa ti nechce čítať pomôže ti nami natočené video na tému Ako správne vybrať bežeckú obuv! (možno ťa aj pobaví... :)
Pri výbere bežeckej obuvi musíme začať s vyšetrením chodidla a ujasnením si, na čo chceme danú obuv používať. Na akom povrchu chceme behať, koľko, akou rýchlosťou by sme chceli (vieme) bežať. Dôležitú úlohu hrá váha a bežecký štýl. 1. Klenba chodidla môže byť zvýšená, stredná, znížená. Typ klenby zistíme diagnostikou na prístroji podoskop. Podľa toho vyberáme buď obuv s podporou vnútornej klenby nohy alebo bez podpory. 2. Postavenie dolných končatín: koleno dolnej končatiny môže vtáčať nohu smerom dovnútra, koleno môže držať nohu v priamom postavení, alebo môže koleno vytáčať smerom von. Podľa toho vyberáme obuv buď s maximálnou podporou, s podporou  alebo neutrálnu obuv. Bežeckú obuv je vhodné vylepšiť správnou anatomicky-športovou vložkou, ktorej vhodný typ zistíme z podologickej diagnostiky. Ďalším dôležitým faktorom pri výbere bežeckej obuvi je správna veľkosť. Je dobré si uvedomiť, že narastajúcou bežeckou kilometrážou môže noha jemne opuchnúť a konce prstov a nechty sa budú dotýkať prednej časti obuvi. Pri dlhých behoch to môže spôsobiť nepríjemné komplikácie. Preto predovšetkým pre bežcov na dlhé vzdialenosti odporúčame obuv s rezervou pol až jedného čísla.
Obuv je možné priamo u nás testovať na bežeckom páse a s výberom vhodného modelu pre vás vám radi poradíme pomocou nasnímania vášho behu minikamerou a následnou diagnostikou vášho došľapu...Indoor obuv
Pri výbere indoor obuvi (volejbal, hádzaná, tenis, floorbal, squash, badminton, stolný tenis) je prvoradé kritérium  na aký šport chceme danú obuv používať. Niektoré modely sú vyrobené vyslovene na dané športové odvetvie, no mnohé pohyby v indoorových športoch sa prekrývajú  a jeden model obuvi je vhodný na viaceré športy. Pri výbere je ďalej potrebné vziať do povedomia váhu športovca. Čím ťažší jedinec, tým by mala byť aj obuv ťažšia, zložitejšia s množstvom podporných a odpružených častí. Pri indoorovej obuvi sa ďalej rozhodujeme, či chceme model so zvýšenou ochranou členka alebo klasický nižší model. Indoorovú obuv je vhodné zdokonaliť opäť vhodnou anatomicky-športovou vložkou podľa postavenia nôh a vykreslenia klenby nohy zistených z podologickej diagnostiky.
Vidíte, že výber vhodnej športovej obuvi nie je taký jednoduchý, preto vám u nás radi pomôžeme vybrať presne to, čo potrebujete!


SportART kompresia
1.  fungovanie obehového systému ľudského organizmu
Jednou zo zásadných súčastí procesu fungovania organizmu športovca je obehový systém do ktorého patrí cievny a lymfatický systém, ktorého úlohou je zásobovať sval arteriálnou krvou (okysličenou) s vyšším tlakom ktorý je v strede svalu a súčasne tento systém zabezpečuje aj odtok venóznej krvi (odkysličenej aj s produktmi matabolizmu) s nižším tlakovým gradientom, ktorý je pod povrchom svalu. Preto dlhšie trvajúca svalová práca zhoršuje podmienky venózneho a lymfatického odtoku krvi a lymfy. Hlavne v miestach ktoré sú vystavené nepriaznivému vplyvu gravitácie (dolné končatiny).

2. eliminácia tohto stavu
Podľa názoru renomovaných fyzioterapeutov je jedným so spôsobov ako sa s týmito nepriaznivými vplyvmi vyrovnať je používanie kompresných podkolienok, návlekov a ponožiek. Podľa výskumov sa ukazuje až 30% zvýšenie prietoku krvi dolnými končatinami pri použití vhodnej kompresie. Ideálne je ak tlakový gradient, ktorý pôsobí na dolné končatiny sa znižuje smerom hore ku kolenu. U kompresných produktoch spoločnosti SportART, vyvinutých pre športovcov mnohých športových odvetví je mnohonásobným testovaním práve táto vlastnosť docielená a kompresia sa znižuje smerom od členkov ku kolenám. Pred obstaraním je potrebné zvoliť vhodnú veľkosť chodidla a zmerať obvod lýtkovej časti nohy v najhrubšom bode, aby bola docielená vhodná kompresia, ktorá potom pôsobí na žily a svalovú hmotu. Výrobu produktov SportART a všetko o ich vlastnostiach nájdete na našom medzinárodnom webe www.sportarteurope.com.

3. vhodná kompresia a jej použitie
Naša kompresia sa tlakmi pohybuje na úrovni druhej kompresnej triedy, väčšinou medzi 20-25mmHg. Tlak sval sťahuje a poskytuje mu tak mechanickú oporu pri behoch, výskokoch, dopadoch takže nedochádza k malým svalovým trhlinkám vplyvom otrasov. Vo svaloch tiež urýchľuje proces odplavovania laktátu a toxínov (kyseliny mliečnej) - tým zrýchľuje celý proces regenerácie. Kroky a výskoky sú vďaka kompresným podkolienkam a návlekom SportART jednoducho na druhý deň vyššie a ľahšie... Naše kompresné produkty je vhodné používať počas záťaže, tréningu, zápasu alebo po ako urýchlenie regenerácie a zvýšenie prietoku krvi z nôh k smerom k srdcu. 

4. používanie kompresných produktov aj mimo dolných končatín
Najvyšší význam majú kompresné produkty práve pri použití na dolných končatinách a to od kolena smerom dolu, no pre volejbalistov je spoločnosťou SportART vyvinutý špeciálny volejbalový rukávnik na paže s motivačnou volejbalovou grafikou, pri ktorom je znovu potrebné zmerať obvod na niekoľkých miestach a na základe toho vybrať vhodnú veľkosť s vhodnou kompresiou. Rukávnik je vyrobený zo špeciálne zvolenej rýchle schnúcej látky , zakončenia v hornej aj spodnej časti tvorí špeciálny silikónový pásik, ktorý zabraňuje akémukoľvek posúvaniu a v časti vnútorného predlaktia sú protišmykové pásy, ktoré zabraňujú podšmyknutiu lopty pri odbití. Je to najprepracovanejší volejbalový návlek na paže na svetovom trhu.